Dziesięć zmian twarzy nowych rodziców

Moja siostrzenica urodziła dziecko zeszłego lata. Ponieważ jestem psychologiem rozwojowym, po prostu musiałem ją zapytać: „Jak leci?”

Jej odpowiedź miała cichą i kapryśną grację.

„Nie ma nic piękniejszego na tym świecie niż jego uśmiech” – powiedziała. – Albo patrzeć, jak odkrywa coś nowego. Ostatniej nocy odnalazł górny rejestr swojego głosu, więc spędził pięć minut wrzeszcząc w wysokim tonie, bawiąc się nowo odkrytą nutą.

Kelly jest piękną osobą, więc nie byłam zaskoczona, słysząc, jak z uznaniem mówi o swoim młodym synu. Radość z rodzicielstwa jest często odczuwana głębiej niż jakiekolwiek inne uczucia, do jakich ludzie są zdolni. W ostatnich i rozwijających się badaniach naukowcy opisują „globalną sieć opieki rodzicielskiej” w mózgu rodzica, która kieruje niektórymi myślami, uczuciami i zachowaniami, których doświadcza Kelly i inni nowi rodzice.

Jednak wyzwania mogą być równie wielkie, zwłaszcza gdy głębokie zmiany zachodzące w rodzicach pozostają nierozpoznane lub gdy nowe rodziny muszą przejść samodzielnie. Naukowcy zajmujący się rozwojem uważają przejście do rodzicielstwa za jedną z najbardziej masowych reorganizacji w ciągu życia – taką, która zmienia mózg, układ hormonalny, zachowania, tożsamości, relacje i nie tylko. Bez wsparcia relacje mogą być nadwyrężone i może dojść do depresji lub „syndromu wyczerpanej matki”.

Oto dziesięć sposobów, w jakie twój umysł, ciało i życie zmienią się, gdy zostaniesz rodzicem – oraz kroki, które możesz podjąć, aby poradzić sobie ze zmianami.

1. Twój mózg próbuje Cię przygotować emocjonalnie

W 2014 roku Ruth Feldman, badaczka z Izraela i Yale School of Medicine, przeprowadziła wraz z kolegami eksperyment. Weszli do domów 89 nowych rodziców i pobrali próbki oksytocyny (hormonu wiążącego) oraz nagrali filmy wideo rodziców wchodzących w interakcje z ich noworodkami. Później naukowcy umieścili rodziców w funkcjonalnym urządzeniu do rezonansu magnetycznego i odtworzyli z powrotem swoje nagrania wideo, obserwując, które części mózgu rodziców „rozjaśniają się”, gdy widzą ich własne dzieci, w porównaniu z filmami niepowiązanych dzieci.

Naukowcy odkryli, że dwa główne obszary mózgu są szczególnie aktywne u młodych rodziców, zarówno matek, jak i ojców. Pierwsza to „sieć przetwarzania emocji”. Znajduje się on centralnie w mózgu i rozwijał się wcześniej w ewolucji niż kora nowa. Obejmuje obwody limbiczne lub czuciowe i obejmuje:

  • Ciało migdałowate, które sprawia, że ​​jesteśmy czujni i bardzo skoncentrowani na bezpieczeństwie i przetrwaniu naszych noworodków.
  • Podwzgórze wytwarzające oksytocynę, które łączy nas z naszymi noworodkami.
  • System dopaminy, który nagradza nas zastrzykiem hormonu dobrego samopoczucia, aby utrzymać motywację i czerpać radość z rodzicielstwa.

W sumie ta sieć tworzy więcej emocji u rodziców dla ich własnych noworodków. Inni badacze, Laura Glynn i Curt Sandman, dodają, że te regiony w rzeczywistości rosną pod względem gęstości (lub istoty szarej) u nowych matek i że ten wzrost wiąże się z bardziej pozytywnymi uczuciami wobec ich dzieci. (Możesz znaleźć ich artykuł przeglądowy na temat zmian mózgu u kobiet w ciąży tutaj.)

2. Twoja uwaga na potrzeby dziecka wyostrza się

Drugim regionem, który staje się bardziej aktywny, jest „sieć mentalizująca”, która obejmuje wyższą korę lub bardziej myślące obszary mózgu. Obszar ten, wraz z dodatkowymi autostradami, które łączą dwa systemy emocji i mentalizacji, skupia uwagę i uziemia rodzica w chwili obecnej. (Kto nie mógł wiecznie patrzeć na nowe dziecko?)

Ułatwia również zdolność „wczucia się” w to, czego potrzebuje dziecko: obszary mózgu, które obejmują empatię poznawczą i wewnętrzne obrazowanie dziecka lub rezonans z nim, zapalają się. Te regiony pomagają rodzicowi odczytać sygnały niewerbalne dziecka, wywnioskować, co dziecko może czuć i czego może potrzebować, a nawet zaplanować, co może być potrzebne później w przyszłości (cele długoterminowe).

3. Uczucie i myślenie pracują ręka w rękę w opiece

Razem sieci przetwarzające i mentalizujące emocje są również związane z wielozadaniowością i lepszą regulacją emocji. Innymi słowy, mózgi rodziców są przebudowywane, aby chronić, dostrajać się i planować dzieci.

Matki nie są jedynymi, których mózgi są przebudowywane. Mózgi ojców również zapalają się w sposób, w jaki nie są to mózgi nie-rodziców. Feldman i jej koledzy odkryli, że podczas gdy sieć przetwarzania emocji jest najbardziej aktywna u biologicznych matek, które badała, to sieci mentalizujące są bardziej aktywne w mózgach ojców, którzy wspólnie rodzą z matkami. A im bardziej ojcowie angażowali się w czynności opiekuńcze (pieluchy, karmienie, trzymanie, uspokajanie), tym więcej wytwarzali oksytocyny i tym silniejsza była aktywacja w mentalizujących się obszarach mózgu.

Co ciekawe, u ojców gejów, którzy byli głównymi opiekunami – połowa badanych przez Feldmana – zarówno system emocji, jak i mentalizacja były silnie aktywowane.

Leave a Reply